شبکه ملی اطلاعات
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ دولت روز گذشته هم‌زمان با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب، لایحه احکام موردنیاز اجرای برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را که از سال 95 به مدت پنج سال آغاز می‌گردد، ارائه کرد.
در بندهای سوم و پنجم ماده 17، احکام مربوط به وزارت ارتباطات که در این لایحه با ابتناء به سیاست‌های کلی نظام به ویژه سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی تهیه شده، آمده است:
• به منظور...

۱۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
دوره مسابقات برنامه‌نویسی آنلاین
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ از آنجایی که یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موردنیاز یک فرد در زندگی فردی و اجتماعی‌اش، مهارت حل مسئله است، راه‌های مختلفی برای کسب این مهارت وجود دارد که یکی از مؤثرترین راه‌های افزایش این مهارت، از طریق برنامه‌نویسی است.
در این راستا مسابقات برنامه‌نویسی آنلاین شریف (کدکاپ) با هدف ترویج دانش برنامه‌نویسی و تشویق افراد مختلف در جامعه به یادگیری و استفاده‌ از زبان‌های برنامه‌نویسی، در سطح کشور برگزار می‌شود.
علاقه مندان می‌توانند با شرکت در این مسابقه‌،...

۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
داچیان جولین چولوش
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ داچیان جولین چولوش (Dacian Ciolos)، نخست‌وزیر رومانی، به‌تازگی از ضعف نظام امنیت سایبری این کشور خبر داد. وی بعد از ملاقات ماریوس رائول (Marius Raul)، وزیر امنیت اطلاعات و ارتباطات رومانی، اعلام کرد: «ما بحث‌هایی را در مورد نظام امنیت سایبری کرده‌ایم. وزارت امنیت اطلاعات، متصدی امنیت سایبر کشور است و در سال گذشته، اقداماتی را در این راستا انجام داده‌ایم. همچنین سازمان مزبور، پیشنهادهایی را برای بهبود امنیت سایبر رومانی داده است.»
رائول، خاطرنشان ساخت رومانی...

۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
هک شدن اتومبیل‌های هوشمند
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ تعدادی از شرکت‌های خودروسازی قصد دارند با همکاری دولت آمریکا مانع از نفوذ هکرها به اتومبیل‌های هوشمند شوند. آن‌ها نگران‌اند که این خطر بالقوه پیشرفت صنعت مذکور را کاهش دهد.
اگرچه تا به حال هیچ حمله سایبری به خودروهای هوشمند گزارش نشده، اما تعدادی از صاحب‌نظران امنیتی معتقدند بعد از همه‌گیر شدن این اتومبیل‌ها در سال‌های آینده، هکرها برای نفوذ به آن‌ها تلاش خواهند کرد.
خطرات ناشی از موفقیت حملات هکری به خودروها بسیار جدی است؛ زیرا از این حملات می‌توان برای از...

۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
احتمال حمله هکری به لست پس
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ اگرچه وب‌گاه‌های مدیریت کلمات عبور کار بسیاری از کاربران را راحت کرده‌اند؛ اما اگر حملات هکری به وب‌گاه‌های مذکور موفق باشد می‌توان تصور کرد که چه تبعاتی در انتظار افراد است.
نقص نرم‌افزاری در سایت last pass و طراحی یک حمله فیشینگ موفق می‌تواند به سرقت انبوهی از داده‌های کاربران منجر شود. شین کسیدی محقق امنیتی می‌گوید مهاجمان می‌توانند تمامی کلمات عبور ذخیره شده بر روی این وب‌گاه‌ را سرقت کنند.
وی می‌افزاید حتی سرقت کلمات عبور محافظت...

۱۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
مرکز ملی فضای مجازی
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ دولت لایحه بودجه 95 را تقدیم نمایندگان مجلس کرد تا روال بررسی آن در کمیسیون‌های تخصصی آغاز و نهایتاً پرونده مالی سال آینده کشور تصویب شود.
در لایحه بودجه سال 95 کل بودجه سال آینده (از حیث مصارف و هزینه) 267 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و در سرفصل بودجه دستگاه‌های اصلی و زیرمجموعه برای مرکز ملی فضای مجازی کشور این‌گونه آمده است.
کل بودجه مرکز ملی فضای مجازی برای سال جاری 26,850 میلیون ریال بوده که در برآوردهای سال مالی 95 رقم 33...

۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
 تراشه‌های سرورهای کوالکام
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ شرکت کوالکام یک مرکز طراحی تراشه‌ی سرور و فروش را با همکاری دولت محلی گوئیژو چین (Guizhou) راه‌اندازی کرده است. این اقدام کوالکام، برای افزایش فعالیت‌ها از تراشه‌های موبایلی به بازار تراشه‌های سرورها صورت گرفته است.
45 درصد سهام این مشارکت انتفاعی (Joint Venture)، متعلق به سازنده‌ی تراشه و 55 درصد آن متعلق به گوئیژو است. سرمایه‌گذاری اولیه برای انجام این کار 280 میلیون دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.
در اکتبر سال 2015، کوالکام...

۱۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
اختلال در وب‌گاه شرکت هواپیمایی جت بلو
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ شرکت هواپیمایی جت بلو -که یک شرکت ارزان‌قیمت هواپیمایی در آمریکا است- اعلام کرد: مرکز داده‌ی این شرکت به دلیل قطعی برق دچار مشکل شد و معضلاتی در شبکه‌ی آن به وجود آمد. در نتیجه وب‌گاه شرکت یادشده، نیز با اختلال مواجه شد. برخی گزارش‌ها حاکی است بعد از ساعت‌ها تلاش، شبکه‌ی این شرکت مجدداً بازسازی شد.
البته هنوز به‌درستی مشخص نیست این قطعی برق به دلیل حمله‌ی سایبری بوده است یا خیر. حتی هیچ گروهی نیز مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. مقامات آمریکا هنوز، این...

۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
پیش‌نویس آمریکا برای امنیت سایبر وسایل پزشکی
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ تهدیدات امنیت سایبری نسبت به دستگاه‌های پزشکی، رو به افزایش است. آسیب‌پذیری این دستگاه‌های می‌تواند خطرهای بالقوه‌ای را برای جان بیماران در پی داشته باشد. کارشناسان می‌گویند: تمام وسایل پزشکی که از نرم‌افزار استفاده می‌کنند یا متصل به شبکه‌ی سازمان‌های بهداشت و بیمارستان‌ها هستند، دارای آسیب‌پذیری هستند. این کارشناسان معتقدند: برخی از این آسیب‌پذیری‌ها نیاز به مانیتورینگ هوشیارانه دارند.
به‌تازگی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، پیش‌نویس دستورالعملی را منتشر کرد...

۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۲۸/دى
دبی؛ نیازمند کمک سایبری انگلیس
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ با توجه به برگزاری نمایشگاه جهانی ثبت به نام «اکسپو 2020» در دبی، این شهر به دنبال تقویت هرچه بیشتر امنیت سایبر است. به همین دلیل، سازمان امنیت و دفاع از سرمایه‌گذاری و تجارت انگلیس، قصد دارد در تقویت امنیت سایبر این نمایشگاه، به امارات کمک کند.
علاوه بر همکاری برای نمایشگاه یادشده، صحبت‌هایی نیز از ایجاد یک شبکه‌ی اینترنتی در فاصله‌ی راه‌آهن ابوظبی و دبی، توسط یکی از مقامات سازمان مزبور شده است. شایان‌ذکر است دو سال گذشته، انگلیس از آمادگی خود در خصوص فراهم...

۰۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۲۸/دى