فناوری‌های پوشیدنی
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ ساعت‌های هوشمند، مچ‌بندهای تناسب اندام و یا ابزار پرداخت هوشمند، ابزارهایی هستند که اقبال عمومی نسبت به آن‌ها در میان مردم از رشد روزافزونی برخوردار است. به عنوان مثال کارشناسان مدعی هستند که میزان تراکنش‌های انجام‌شده توسط دست بندهای پرداخت هوشمند تا سال 2020 حداقل به میزان 500 میلیارد دلار در سال خواهد رسید. از این روز این موضوع، اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد که ابزار مذکور به هدف بزرگی برای انجام حملات سایبری توسط هکرها تبدیل شود. این موضوع، بارها از جانب برخی از شرکت‌...

۱۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
شبکه ملی اطلاعات
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ دولت در بخش اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای لایحه بودجه سال 95 رقم 17,451,615 میلیون ریال را به عنوان بودجه عمرانی ایجاد و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تا سال 1399 در نظر گرفته است. در همین بخش گفته شده که در طول برنامه پنجم توسعه و از سال‌های 90 تا 93 مجموعاً 5,657,004 میلیون ریال صرف ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات شده و در سال جاری نیز 1,491,494 میلیون ریال صرف آن خواهد شد.
برآورد سال 95 رقم 1,344,530 میلیون ریال است که در سال‌های بعد (تا...

۱۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد متخصصین سایبربان، فردی هنگام بررسی زباله‌های بازیافتی، هارد 30 گیگابایتی را پیدا کرد که شامل اطلاعات مختلفی ازجمله نام سربازان، تعداد افراد آماده‌به‌خدمت و دیگر اطلاعات نظامی می‌شد.

نام این فرد پیت استیونز است و حدود یک سال پیش چنین هاردی را از انبار بازیافت زباله پیداکرده بود. اما او اخیراً با استفاده از نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات، صدها فایل را بازگردانده که مربوط به سال‌های 1999 تا 2005 می‌شوند.

اطلاعات بازیابی حدود 10 گیگ می‌شوند که شامل...

۱۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
گزارش فاکس نیوز در باره روسیه
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا در گزارشی با اشاره به آغاز جنگ نیابتی بین روسیه و غرب در فضای سایبری گفت: «شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد موج گسترده‌ای از حملات سایبری پیچیده، ملت‌های مختلفی را هدف قرار می‌دهد که اهدافی در تضاد با مواضع مسکو دارند. این نشان دهنده آن است که گروهی از هکرهای میهن پرست اروپای شرقی از حملات سایبری برای رسیدن به اهداف ژئوپلیتیک روسیه استفاده می‌کنند.»
فاکس نیوز در ادامه می‌نویسد: «منابع اطلاعاتی نشان می‌دهند که شبه...

۱۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
IBM
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ شرکت IBM مرکزی را با نام IRIS Analytics خریداری کرده است که در زمینه مدل‌های شناختی رایانه‌ای برای مبارزه با کلاه‌برداری در سیستم‌های پرداخت فعالیت می‌کند.
به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از زد.دی.نت، شرکت IBM که با نام Big Blue هم شناخته می‌شود روز گذشته اعلام کرد که با این خرید می‌تواند سیستم‌های تحلیلی خود را افزایش دهد و مجموعه فناوری‌های خود برای مبارزه با کلاهبرداری را تقویت کند.
با توجه به اینکه این روزها سیستم‌های پرداخت...

۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
هکری به ۳۳۴ سال زندان محکوم شد
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ بر اساس گزارش منتشر شده در روزنامه‌ ترک زبان ساباه، انور کاپچاک، هکر ترکیه‌ای به دلیل ایجاد وب‌گاه‌های جعلی و دریافت اطلاعات حساب‌های کاربری مشتریان به‌منظور سوءاستفاده و سرقت پول، حکم سنگین ۳۳۴ سال زندان را دریافت کرده است.
کاپچاک ۲۶ ساله پیش از این در سال ۲۰۱۳ حکمی مبنی بر زندانی شدن برای ۱۹۹ سال را دریافت کرده بود؛ حال آنکه دادگاه دوباره ۱۳۵ سال دیگر را نیز به محکومیت وی اضافه کرده است. همان‌طور که اشاره کردیم، کاپچاک با ایجاد وب‌گاه‌های...

۱۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
لندن؛ میزبان نشست پدافند سایبری
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ با رشد تدریجی تهدیدات سایبری و افزایش حملات، حفظ آمادگی و افزایش سطح آگاهی‌ها برای موقعیت‌های بحرانی، امری حیاتی است. به همین دلیل، نشستی در موضوع پدافند سایبری و امنیت شبکه در تاریخ 19 تا 22 ژانویه در انگلیس برگزار می‌شود. نمایندگان سازمان‌های فعال در حوزه‌ی دفاع و امنیت از کشورهای انگلیس، آمریکا، فنلاند، جمهوری چک، استونی، اتریش، اردن و مالزی، در نشست یادشده شرکت می‌کنند. همچنین نمایندگانی از ناتو نیز در این نشست حضور خواهند یافت.
از جمله موضوعات مهمی که در...

۱۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
خودروی بی راننده
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ شرکت‌های بسیاری مانند گوگل و تسلا در حال رقابت، برای توسعه‌ی خودروهای بی راننده و آماده کردن آن‌ها برای فروش هستند. به‌تازگی دولت اوباما اعلام کرد آن‌ها قصد دارند مبلغ 4 میلیارد دلار را برای پیشرفت صنعت خودروهای بی راننده کمک کنند.
هم‌اکنون خودروهای شرکت گوگل و تسلا توانایی جابه‌جایی بین دونقطه‌ی مختلف را دارند؛ اما این توانایی با محدودیت‌هایی نیز همراه است؛ به‌عنوان مثال، گوگل در راه‌اندازی سامانه‌ی تشخیص ترافیک و مفاهیم اخلاقی در...

۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
رومینگ ملی
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛  بهره‌برداری فاز نخست طرح رومینگ ملی که استفاده متقابل از شبکه‌های تلفن همراه را فراهم می‌کرد، خرداد ماه سال گذشته کلید خورد و در اولین گام مشترکان رایتل در سراسر کشور تحت پوشش کامل شبکه اپراتورهای دیگر قرار گرفتند. در واقع اجرای این طرح با امضای تفاهم‌نامه سه جانبه بین مدیران اپراتورهای موبایل کشور آغاز شد و در فاز نخست مشترکان رایتل امکان دستیابی به آنتن اپراتورهای همراه اول و ایرانسل را یافتند.
رومینگ ملی در واقع خدمتی است که با استفاده از آن، یک...

۱۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۲۷/دى
افزایش تهدیدات سایبری بخش نفت و گاز
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ افزایش استفاده از سامانه‌های کنترل صنعتی در بخش‌های تولید نفت و گاز، یکی از موضوعات نگران‌کننده‌ی کشورها است. بر اساس برخی گزارش‌ها، 82 درصد از شرکت‌های نفت و گاز، طی یک سال گذشته، مورد حملات سایبری قرار گرفتند. در پی افزایش این حملات به بخش‌های یادشده، شرکت‌ها در تلاش‌اند تا مدیریت خطرهای امنیتی را در برنامه‌های خود بگنجانند.
بر اساس یک نظرسنجی توسط شرکت امنیتی آمریکایی تریپ‌وایر (TripWire)، حدود 50 درصد از حملات به شرکت‌های نفت و گاز، با موفقیت همراه بوده است....

۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۲۷/دى