پروژه لون
به گزارش سایبربان

 به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ سازمان ملل در تازه‌ترین برآوردهای خود اعلام کرده که ۳.۲ میلیارد نفر در دنیا هم‌اکنون آنلاین هستند. این بدان معناست که ۵۶.۶ درصد از ساکنان زمین هنوز به اینترنت دسترسی پیدا نکرده‌اند. نکته قابل‌تأمل اینجاست که روند دسترسی مردم به اینترنت در دنیا طی یک سال گذشته روند کاهشی داشته است به طوری که از رشد ۷.۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۶.۹ در سال ۲۰۱۵ نزول کرده است.
با این حال در سالی که روزهای پایانی آن سپری می‌شود گوگل و فیس‌بوک در قالب پروژه‌هایی...

۱۶:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
ترافیک داده‌های شبکه تلفن همراه
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «پیش‌بینی می‌شود ترافیک دیتا بر روی تلفن همراه در سه تا چهار سال آینده، 10 برابر خواهد شد. و رشد این ترافیک 3 برابر ترافیک دستگاه‌های ثابت است.»
محمد خوانساری روز یکشنبه در همایش تبیین راهکارهای توسعه شبکه توزیع محتوا بر بستر شبکه ملی اطلاعات افزود: «آمارها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بخش ترافیک و درآمدی شبکه توزیع محتوا در شمال آفریقا و کشورهای خاورمیانه رتبه اول و کشورهای آسیای جنوب شرقی...

۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
دنیا در مشت اینترنت اشیا
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ اصطلاح اینترنت اشیا اولین بار در سال 1999 به کار برده شد. اینترنت اشیا بیان می‌کند، همه‌ی اشیا دارای هویت دیجیتالی بوده و به رایانه‌ها، تلفن‌ها و دیگر ابزارهای هوشمند اجازه می‌دهند آن‌ها را مدیریت کنند. این اصطلاح امروزه به تمام اشیایی که توانایی اتصال به اینترنت را دارند اطلاق می‌شود.
اینترنت اشیا روزبه‌روز در حال رشد و فراگیر شدن است. گروهی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که هزینه‌های اینترنت اشیا در سال 2016 به 235 میلیارد دلار خواهد...

۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
چک شدن ایمیل
به گزارش سایبربان

 به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ دراین‌بین برنامه‌های خودکاری ایجادشده تا این کار را انجام دهد: برنامه‌هایی که ما تاکنون شناخته‌ایم و برنامه‌هایی که تاکنون پنهان مانده‌اند و فقط خود دولت‌ها می‌دانند.

با داستان جاسوسی‌های NSA امریکا از کاربران داخلی و خارجی این کشور، ابعاد برنامه‌های مانیتورینگ و کنترل‌کننده به‌طور بی‌سابقه‌ای توسط پایگاه روس‌ها علیه غرب و بعضاً لو رفتن برخی برنامه‌های چینی و روسی توسط دنیای غرب لو رفت. (غربی‌ها نیز کسپرسکی را عامل جاسوسی و...

۱۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
نیروهای متخصص سایبری؛ نیاز امروزه‌ی کشورها
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ با افزایش تعداد حملات سایبری به سامانه‌های فناوری اطلاعات سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد، نیاز به روش‌های امنیت سایبری، افزایش ‌یافته است. از سوی دیگر، کمبودهای بسیاری در زمینه‌ی متخصصان ماهر و دارای شرایط در حوزه‌ی امنیت سایبری وجود دارد. این کمبودها، یک معضل برای شرکت‌ها و سازمان‌های کنونی است، اما از طرفی هم موقعیت مناسبی برای افراد است تا بتوانند به‌سرعت توانایی‌های خود را در امنیت سایبر، بالا ببرند.
بخش‌های بانکی، مالی، بهداشت، نفت و گاز و ... در کشورها، در...

۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
استفاده از نور در پردازنده‌ها
به گزارش سایبربان

 به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ آن‌ها دو هسته یک پردازنده را به بیش از 70 میلیون ترانزیستور و 850 مؤلفه فوتونیک یا نوری مجهز کرده‌اند و تمامی این مجموعه را بر روی تراشه‌های جای‌داده‌اند که ابعاد آن 3 در 6 میلی‌متر است.
از این ریزپردازنده می‌توان در رایانه‌هایی با سرعت ‌بالا استفاده کرد و انتظار می‌رود تا تولید تجاری این ریزپردازنده‌ها زمان زیادی باقی نمانده باشد. ساخت این محصولات گام مهمی در زمینه ارتباطات مبتنی بر فیبر نوری است؛ زیرا سرعت بالای نور توان پردازش داده‌...

۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
جی. او. تی. پَس
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ گروهی از محققان دانشگاه پلیموث انگلستان (Plymouth University)، روش جدیدی برای رمزنگاری ابداع کردند و معتقد هستند می‌توان با کمک آن امنیت حساب‌های کاربری را افزایش داد. این روش جدید جی. او. تی. پَس (GOTPass)، نام داشته و ترکیبی از الگوها، تصاویر و رمز یک‌بار مصرف است.
محققان اعتقاد دارند این رمزنگاری نسبت به روش سنتی امروزه امن‌تر بوده و به خاطر سپاری رمز برای کاربر راحت‌تر است.
کاربر برای استفاده از این رمزنگاری، در نوبت اول باید جی. او. تی. پَس را نصب کند....

۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
اقدامات توییتر برای بهبود موقعیت خود
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ بر اساس برخی گزارش‌ها، شبکه‌ی اجتماعی توییتر با انتشار 12 راهکار، سعی دارد در سال آینده، موقعیت خود را میان شبکه‌های اجتماعی دنیا- خصوصاً فیس‌بوک- ارتقا دهد. این موارد عبارت‌اند از:

1.    بازنگری در مخاطبان توییتر: مخاطبان توییتر در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی، فقط 11 درصد رشد داشته‌اند. توییتر به‌اندازه‌ی کافی برای تبلیغ‌کنندگان، بزرگ نیست. این شبکه‌ی اجتماعی در پی این ست که مخاطبان خود را گسترش دهد. ظاهراً توییتر می‌خواهد درآمد بیشتری را از طریق...

۱۱:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
تکرار سریال اختلال و کندی اینترنت
به گزارش سایبربان

 به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ اختلال و قطعی اینترنت که در هفته‌های گذشته بارها تکرار شده است، از عصر دیروز تا ساعات پایانی شب ادامه داشت و هم اینترنت پرسرعت ثابت و هم اینترنت همراه با قطعی‌های مکرر همراه بود.
در تماس با واحد پشتیبانی اپراتورها و همچنین شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت اعلام می‌شد که اختلال سراسری است و وعده داده می‌شد که تا ساعت‌های آینده این مشکل برطرف شود.
به دنبال تکرار این قطعی‌ و اختلال‌ها در ماهه‌ای اخیر شرکت ارتباطات زیرساخت علت این...

۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/دى
افزایش توان سایبری نیروی دریایی آمریکا
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ جن تای (Jan Tighe)، فرمانده‌ی سایبری ناوگان دریایی آمریکا، اعلام کرده است: «نیروهای مأموریت سایبری و سایر فرماندهان نیروی دریایی، تصمیم دارند که در زمینه‌ی خنثی کردن و مبارزه با حملات سایبری، اقداماتی در ناوگان دریایی انجام دهند.» این فرمانده با اشاره به راهبرد امنیت سایبر نیروی دریایی، ادامه داد که نیروی دریایی، تأثیرات سایبری خود را گسترش می‌دهد و همچنین این نیروی مسلح، در حال اجرای رزمایش‌های مختلفی است.
تای تصریح کرد که آموزش سایبری در نیروی دریایی، امر...

۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۶/دى