تقی پور
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ دکتر تقی پور ضمن اشاره به تلاش برخی از کشورها نظیر عربستان سعودی برای گسترش دروغ و شایعات در فضای مجازی به القای برخی از شبهات نیز در این ‌باره اشاره کرد و گفت: «البته القای شبهات در فضاهای دیگری، به غیر از فضای مجازی نیز اتفاق افتاده، اما با توجه به گمنام بودن افراد در فضای مجازی، این موضوع نمود بیشتری پیدا کرده است. نقض حریم خصوصی از جمله مخاطرات دیگر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است. در این باره می‌توان به صحبت‌های اسنودن اشاره کرد. متأسفانه شبکه‌های اجتماعی سبب...

۱۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
تقی پور
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین الملل سایبربان؛ دکتر تقی پور، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه دیشب روی خط شبکه سه سیما، شبکه‌های اجتماعی را فضاهایی خطرناک اما همراه با جذابیت بیان کرد که در صورت مدیریت صحیح می‌توان از آن برای گسترش مشارکت‌های مفید اجتماعی استفاده کرد. وی افزود: «در غرب هم مشکلات و آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. فرصت‌ها و تهدیدها به صورت همزمان وجود دارند. انتشار سریع اخبار و اطلاعات، از جمله علل جذابیت این شبکه‌های اجتماعی است. البته خلاف این موضوع نیز در اغلب موارد اتفاق می‌...

۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
صدور خدمات محتوای دیجیتالی برای اپراتورهای اینترنت
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ مرتضی موسویان در مراسم اعطای مجوز فعالیت به ۷ اپراتور اینترنت کشور گفت: وزارت ارشاد موافقت اصولی را با ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات ثابت (FCP) برای ارائه خدمات محتوایی صوتی و تصویری، متنی و ارزش‌افزوده صادر کرده است.
وی با اشاره به اینکه صدور پروانه‌های جدید ارتباطی باعث تعامل در حوزه ارتباطات و فرهنگ شده است گفت: به نیابت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز پروانه فعالیت در بخش محتوا را برای این اپراتورها صادر خواهیم کرد.
رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال...

۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
license plate readers are easy to hack abused for mass surveillance
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ محققان امنیتی بنیاد مرزهای الکترونیک (EFF1) به‌تازگی تحقیقی را انجام داده‌اند که ثابت می‌کند سامانه‌های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو که به اینترنت اشیا متصل هستند نسبت به حملات سایبری بسیار آسیب‌پذیر هستند.
در گزارش بنیاد مرزهای الکترونیک، دلیل آسیب‌پذیر بودن سامانه‌های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو، عدم توجه لازم به پیکربندی مناسب و عدم استفاده از رمزهای عبور پیچیده برای آن‌ها عنوان شده است.
همچنین، گزارش مذکور، خطرهایی که متوجه تجهیزات متصل...

۱۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
دست نیاز سوئد به‌سوی ناتو در جنگ اطلاعات
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ رسانه‌های سوئد مدعی هستند با افزایش پروپاگاندای کشورهای خارجی مواجه شده‌اند و به همین دلیل این کشور قصد دارد به سازمان ارتباطات راهبردی ناتو (NATO Strategic Communications Agency)، بپیوندد. این سازمان در حوزه‌های جنگ اطلاعات و پدافند سایبری و راهبردهای مقابله با اطلاعات نادرست فعالیت می‌کند. سوئد اولین کشور غیر عضو ناتو است که قصد دارد در سال 2016 به اعضای این سازمان بپیوندد. وزیر دفاع سوئد اعلام کرد اطلاعات نادرست و پروپاگاندا تهدیدات نوظهور برای امنیت ملی محسوب می...

۱۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
تقی پور
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ تقی پور، با اشاره به آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی گفت: «هر کدام از این فناوری‌ها زمانی که در برابر انسان و زندگی اجتماعی قرار می‌گیرند، دارای پاسخ‌ها و واکنش‌های سخت و پیچیده می‌شوند. شرایط و حالت‌های مختلفی ترسیم می‌شوند که هم پیامدهای مثبت و هم منفی دارند. آسایش و تهدیدات این شبکه‌ها به صورت همزمان است. راه حل‌ها مشخص است. ما باید به سمت استانداردهایی متناسب با معیارها و هنجارهای جامعه حرکت کنیم. باید این فناوری بومی‌سازی شود وگرنه پیامدهای منفی زیادی به همراه خواهد داشت...

۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
ورود آمریکا در عرصه‌ی سایبری نیجریه
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات، (ITU) با همکاری کمیسیون ارتباطات نیجریه (NCC)، قصد دارد مرکز امنیت سایبری منطقه‌ای در نیجریه تأسیس کند. هدف این مرکز، تشخیص مشکلات امنیتی در استفاده از صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در آفریقا است.
همچنین این مرکز خدماتی را به‌منظور مبارزه با تهدیدات سایبری در سطوح ملی و منطقه‌ای ارائه خواهد داد. نیجریه تصمیم داد گروهی برای پاسخگویی به حوادث و تهدیدات سایبری در بخش‌های مختلف این کشور در سال 2016 ایجاد کند.
نکته ی مهم این است...

۱۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
مانور تست قطع مولدهای برق در مرکز مخابرات
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ همزمان با هفته پدافند غیرعامل، مانور قطع پاور و تست مولدهای برق در مخابرات استان تهران انجام شد.
این مانور که به‌صورت ویدئو کنفرانس و به‌صورت صوتی و تصویری با برقراری ارتباط زنده با تمامی شرکت‌های مخابرات استانی، شرکت مخابرات ایران و مسئولان پدافند غیرعامل کل کشور انجام گرفت، باهدف آمادگی کامل شرکت مخابرات استان تهران در مواقع بروز بحران‌هایی نظیر قطع برق، بود.
مرکز فرماندهی این عملیات در ساختمان شاهد مخابرات قرار داشت که در ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه با قطع جریان...

۱۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
شبیه‌سازی حملات سایبری به بانک‌ها
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ بانک‌های انگلیس و آمریکا قصد دارند شبیه‌سازی مشترکی برای حملات سایبری اجرا کنند. نتایجی که از این شبیه‌سازی به دست خواهد آمد، در زمینه‌ی طراحی برنامه برای حفاظت از اقتصاد دو کشور به کار گرفته می‌شود.
برخی اخبار حاکی از آن است این شبیه‌سازی در مراحل آماده‌سازی قرار دارد و تا پایان سال جاری برگزار خواهد شد.
با توجه به افزایش حملات سایبری به بانک‌های انگلیس و همچنین آسیب‌پذیر بودن برخی نهادهای مالی آمریکا مانند سرویس درآمد داخلی این کشور، اجرای این شبیه‌...

۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان
ENISA focousing on IoT security
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ سازمان امنیت اطلاعات و شبکه اتحادیه اروپا (ENISA1) در برنامه‌ی سال 2016 خود تمرکزش را بر روی امنیت سایبری فرودگاه‌ها، بخش سلامت، ماشین‌ها و جاده‌های هوشمند قرار خواهد داد.
مراکز دولتی کشورهای مختلف در پایان هر سال بودجه‌های سال بعد خود را تنظیم می‌کنند. پس از انتشار اخبار متعدد در مورد هک کردن تجهیزات متصل به اینترنت اشیا مانند خودروها، یخچال‌ها و دوربین‌های مدار‌بسته، سازمان امنیت اطلاعات و شبکه اتحادیه اروپا نیز تمرکز بودجه‌ی خود را بر این بخش خواهد...

۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۱/آبان