به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛هفته گذشته مدیر شبکه پیام‌رسان تلگرام از موضوعی عجیب پرده برداشت و در ارتباط با دلایل کندی تلگرام برای کاربران ایرانی این موضوع را به سلیقه مسئولان حوزه ارتباطات ایران ربط داد و عنوان کرد: به دلیل اینکه برخی اطلاعات کاربران ایرانی را در اختیار آنها نگذاشته‌ایم، وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت ترافیک این اپلیکیشن را در ایران پایین آورده اند و برخی کاربران با مشکل مواجه شده‌اند.

این اظهارات صریح سریعا واکنش مسئولان اجرایی ایران را برانگیخت و محمود...

۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
رضا باقری اصل
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ رضا باقری اصل، با اشاره به اینکه اجرای دولت الکترونیک پیش‌نیاز دولت همراه به‌حساب می‌آید، اظهار کرد: اما علی‌رغم این موضوع، موبایل با تنوع امکانات نظیر پیامک، کدهای USSD و اپلیکیشن‌های همراه توسعه دولت الکترونیکی را تسهیل می‌کند و در فاز اول این قابلیت را برای مخاطب فراهم می‌کند تا به جای استفاده از کانال‌های مرسوم وب، دفاتر پیشخوان و حضور فیزیکی، خدماتی مانند استعلامات را از بستر تلفن همراه دریافت کند.
وی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین نکات توسعه دولت...

۱۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
پدافند سایبری
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ جمهوری چک اولین عضو ناتو است که با هیئت‌مدیره‌ی پدافند سایبری این پیمان تفاهم‌نامه‌ی امنیت سایبری امضا کرده است. این تفاهم‌نامه در راستای تقویت پدافند سایبری، مقابله با تهدیدات و در جهت اجرای سیاست‌های پدافند سایبر ناتو است. نماینده‌ی جمهوری چک در رزمایش سایبری 2015 ناتو به مقام نخست رسید.
سورین دیوکاریو (Sorin Ducaru)، معاون دبیر کل ناتو، اظهار کرد این همکاری نباید منحصر به تبادل اطلاعات شود، بلکه باید آموزش متخصصین پدافند سایبری را نیز در برگیرد. وی افزود...

۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
 رایانه‌ جیبی کانگورو
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ به تازگی یک رایانه کوچک جیبی به نام کانگورو عرضه شده که تنها 99 دلار قیمت دارد و مجهز به ویندوز 10 است. رایانه مذکور که به اندازه گوشی تلفن همراه است را می‌توان به هر نمایشگری متصل کرد.
این رایانه جیبی از قابلیت اتصال به صفحه‌کلید و موشواره هم برخوردار است و لذا با استفاده از آن می‌توان تمامی کارهای برنامه‌ریزی‌ شده برای انجام با یک رایانه عادی را هم انجام داد.
کانگورو که دارای ابعاد 0.52 در 3.17 در 4.88 سانتیمتر است انجام امور...

۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد متخصصین سایبربان، نرم‌افزارهای اندرویدی که از تائومیک اس.دی.کی (Taomike SDK) استفاده کرده‌اند، دارای کتابخانه مخرب سرقت پیامک کاربران هستند.

 تائومیک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تبلیغاتی موبایل در چین است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به آسانی تابع‌های تبلیغاتی را به نرم‌افزار اضافه کنند. به‌طور تخمینی تائومیک اس.دی.کی در 63هزار نرم‌افزار اندرویدی استفاده‌ شده است.

انتشار نرم‌افزارهای مخرب تبلیغاتی از طریق فروشگاه‌های...

۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
Trend micro's claims about Russia
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ شرکت امنیت سایبری ترند میکرو ادعا می‌کند یک گروه هکری روسی به نام «عملیات پان استورم» در تلاش بوده است تا با هک کردن سازمان «انجمن ایمنی هلند»، اطلاعاتی را در مورد پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی به دست آورد. به گفته‌ی مسئولان سازمان «انجمن ایمنی هلند»، هکرها در سرقت اطلاعات ناموفق بودند.
ترند میکرو ادعا می‌کند گروه موردنظر از ایمیل‌های جعلی و فایل‌سرورهای شبیه به فایل‌سرورهای سازمان «انجمن ایمنی هلند» استفاده می‌کرده است.
به ادعای ترند میکرو، گروه «...

۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
Dridex in France
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ چندی پیش مقامات انگلیسی اعلام کردند فعالیت بدافزار دریدکس را متوقف کرده‌اند؛ اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد این بدافزار هم چنان فعال است و حال نوبت فرانسه است که هدف حمله‌ی این بدافزار قرار بگیرد.
محققان امنیتی، 60 نمونه حمله‌ی بدافزار دریدکس به کاربران فرانسوی را شناسایی کرده‌اند. در دور جدید حملات، دریدکس از طریق یک فایل مایکروسافت ورد به رایانه‌ی قربانی راه پیدا می‌کند. فایل ورد موردنظر در قالب رسید خرید از طریق ایمیل برای کاربر ارسال می‌شود. نسخه‌ی جدید...

۱۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
ایجاد رشته‌های دانشگاهی در حوزه امنیت اطلاعات
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ بهناز آریا، رئیس کمیسیون امنیت اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مشکل فعلی کشور در حوزه امنیت اطلاعات و فضای سایبر را عدم آگاهی‌های عمومی سازمان‌ها و جامعه دانست و گفت: عدم آگاهی اقشار جامعه و سازمان‌ها از این بخش، به حفره‌های امنیتی و آسیب‌پذیری سایبری تبدیل می‌شود که باید در حوزه آگاهی عمومی امنیت سایبری بیشتر کار شود و سطح دانش عمومی در این بخش افزایش یابد.
وی گفت: کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا در مرکز هدف قرار دارد و بسیاری از موارد تهاجم سایبری با...

۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
هدست واقعیت مجازی مخصوص موش‌ها
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ در حال حاضر  برای انجام آزمایش‌ها و تحقیقات روی بیماری‌هایی مانند آلزایمر از موش‌ها و رها کردن آن‌ها در یک هزارتو استفاده می‌کردند. گروهی از دانشمندان بخش تحقیقات جانلیا1 که متعلق به موسسه پزشکی هاوارد هیوز آمریکا2 است، یک هدست واقعیت مجازی مخصوص موش‌ها بر اساس معماری هدست واقعیت مجازی آکیولوس ریفت (Oculus Rift) ساختند.
هدست ساخته شده توسط این دانشمندان به حدی کوچک است که می‌توان آن را بر روی سر موش قرار داد. در...

۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان
ایجاد مرکز پدافند سایبری جدید در فرانسه
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ متخصصان پدافند سایبری آینده‌ی فرانسه در مرکز جدید پدافند سایبری که توسط دانشگاه UBS تأسیس شده است، تربیت خواهند شد. این دانشگاه امیدوار است بتواند از طریق این مرکز، در مورد تهدیدات سایبری، آگاهی‌بخشی کند.
در این مرکز پدافندی دانشجویان با علومی مانند جرم‌شناسی رایانه (computer forensic)، جمع‌آوری اطلاعات سایبری و همچنین با راهبردهای آفند و پدافند سایبری آشنا می‌شوند. همچنین یک شبیه‌سازی حمله‌ی سایبری که در آن توان دانشجویان برای دفاع سنجیده می‌شد و 5 ماه به طول...

۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/آبان