رم‌های از جنس نانو کربن
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ محققان سال‌ها است تلاش می‌کنند تا تراشه‌هایی با اندازه‌های بسیار کوچک تولید کنند. در حال حاضر به نظر می‌رسد به‌زودی پردازنده‌هایی تولید خواهد شد که اندازه‌ی آن‌ها برابر با مولکول‌های هموگلوبین است. (پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که وظیفه‌ی حمل اکسیژن و دی‌اکسید کربن در خون را بر عهده دارد.) به‌عنوان‌مثال اندازه‌ای در حد 5 نانومتر دارند. این اندازه بسیار کوچک است و رفتار الکترون‌ها را تحت تأثیر اثرات کوانتومی و رفتارهای غیرقابل‌پیش‌بینی دیگر قرار می‌دهد....

۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
سامانه‌ی ترجمه «ترگمان»
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ سامانه‌ی ترجمه‌ی ماشینی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) به نام «ترگمان»، متن‌باز شد. این سامانه که در راستای حمایت از توسعه‌ی صنعت ترجمه‌ی ماشینی طراحی و فعال شده است، حاصل تلاش چندساله‌ی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. محصول ترگمان تنها محصول ترجمه دوسویه‌ی بومی است که با دارا بودن کیفیت و سرعت مناسب توانسته است با ترجمه بیش از یک ‌میلیون کلمه در روز، کاربران متعددی را جذب کند.
کدها...

۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
us energy department's statistics about cyber attacks
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ رسانه‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که بین سال‌های 2010 تا 2014، حدود 150 حمله‌ی سایبری موفق به وزارت انرژی آمریکا صورت گرفته است.

به ادعای رسانه‌های آمریکایی، در مدت‌زمان چهار سال، 1.131 حمله سایبری به وزارت انرژی آمریکا صورت گرفته است که 159 بار آن با موفقیت همراه بوده است.

به ادعای رسانه‌های آمریکا، عدم توجه وزارت انرژی به مسأله امنیت سایبری شبکه‌های الکتریکی و زرّادخانه‌های هسته‌ای آمریکا، این مراکز را به هدف خوبی برای...

۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
گروه امنیت سایبر 8 در اسراییل
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ گروه 8 به‌عنوان یک اندیشکده برای رسیدن به نظریات در عرصه‌ی فضای سایبر ایجاد شد و می‌تواند علل مختلفی برای تشکیل این گروه وجود داشته باشد.
یکی از آن‌ها می‌تواند اختصاص بودجه‌های مختلف برای ایجاد مراکز مطالعاتی برای تهدیدات سایبری است؛ مثلاً بودجه‌ی دولت آمریکا در سال ۲۰۱۵ برای این کار 14 میلیارد دلار است.
اما یک علت دیگر برای تشکیل این گروه جدید یا حتی آژانس دیگری که چندی پیش کابینه‌ی امنیتی اسراییل با تشکیل آن موافقت کرد، این نکته است که در سال ۲۰۱۴ موج...

۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
زبان برنامه‌نویسی مخصوص موسیقیدان‌ها
به گزارش سایبربان

موسیقیدان‌ها برای تولید موسیقی‌های موردنظر خود از برنامه‌های سنگین و رابط کاربری پیچیده‌ای استفاده می‌کنند. به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ یک توسعه‌دهنده به نام دیو یاروود (Dave Yarwood)، یک زبان برنامه‌نویسی به نام آلدا برای موسیقیدان‌ها ایجاد کرده است. این زبان به‌گونه‌ای ساخته‌شده تا افرادی هم که تجربه‌ی برنامه‌نویسی ندارند با مشکل روبه‌رو نشوند.
زبان برنامه‌نویسی آلدا از قدرت و انعطاف بالایی برخوردار است. کاربر در این زبان کدهای موردنظر خود را در یک ویرایشگر متن می‌نویسد. بعد از...

۱۱:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
دبیر شورای عالی مجازی
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ محمدحسن انتظاری، با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کارهای شهروندان بر روی اینترنت انجام می‌شود، در صورتی که الزامی به آن نیست، افزود: «برقراری ارتباطات اقتصادی از جمله فعالیت بانک‌ها و ارتباطات اجتماعی باید در داخل کشور انجام شود.»
وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی شبکه‌ی ملی اطلاعات باید به مطالبه‌ی عمومی تبدیل شود، ادامه داد: «با توجه به تأکید خاصی که رهبر معظم انقلاب در بیانات و حکم اخیرشان داشتند، باید در راه‌اندازی شبکه‌ی ملی اطلاعات تسریع شود.»
...

۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
iPhones at risk
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ عدم پشتیبانی اپل (Apple) از کاربران سیستم‌عامل iOS، شبکه‌های این شرکت را در معرض خطر حملات سایبری قرار می‌دهد.

در حال حاضر حدود 700 میلیون دستگاه تلفن همراه مجهز به سیستم‌عامل iOS در دنیا وجود دارد. حدود 50 درصد از این تعداد از iOS نسخه‌ی 8.3 یا قدیمی‌تر استفاده می‌کنند. در نسخه‌ی 8.4، اپل 100 آسیب‌پذیری این سیستم‌عامل را برطرف کرد. در میان این آسیب‌...

۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
physical infrastructure
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ ترند میکرو در گزارش جدید خود مدعی شده است که حملات سایبری، رو به تکامل هستند و مجرمان سایبری، به زیرساخت‌های فیزیکی متصل به اینترنت، نظیر ایستگاه‌های سوخت‌رسانی و سامانه‌های حمل‌ونقل خودکار حمله می‌کنند. همچنین این شرکت امنیتی در گزارش خود عنوان کرده است که حملات سایبری در حال حرکت به سمتی است که سبب بروز نگرانی‌هایی در مورد امنیت تجهیزات زیرساخت شده است.
در گزارش ترند میکرو آمده است: «یک عملیات موفق هکری بر روی خطوط هوایی، می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی در...

۱۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور
اپل
به گزارش سایبربان

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ با توجه به گزارش‌های مختلف، اپل تعداد زیادی آگهی استخدام برای جذب افراد مختلف با مدرک دکترای هوش مصنوعی منتشر کرده است. هدف اپل از استخدام این افراد رقابت با دستیار صوتی گوگل است که درخواست‌های کاربران خود را قبل از این‌که آن را بیان کنند برطرف می‌سازد.
با توجه به گزارش‌های اخیر اپل، آن‌ها برای رسیدن به این هدف حداقل 86 نفر را که در شاخه‌ی یادگیری ماشین (Machine Learning) هوش مصنوعی تخصص دارند، استخدام خواهند کرد. اپل قصد دارد تا با کمک افرادی که استخدام...

۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۹/شهريور